Archeologia podwodna w Powiecie Kołobrzeskim

Obraz 004W środę 26 czerwca 2013 roku w Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu z inicjatywy Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Historii Instytutu Archeologii, członkami Zarządu OSP Tryton oraz przedstawicielem Urzędu Morskiego w Słupsku.

Celem spotkania było uzgodnienie obustronnego porozumienia pomiędzy samorządem powiatowym, a Uniwersytetem Warszawskim w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na lądzie i w wodzie, połączonych z praktykami dla studentów z Wydziału Archeologii, jak również możliwością  utworzenia oznakowanych parków podwodnych, raf, które stanowiłby dodatkową atrakcję turystyczną w powiecie.

W ramach współpracy odbywałyby się również zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę uniwersytecką dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego terenu oraz ekspedycje archeologiczne z udziałem pasjonatów wypraw podwodnych. Porozumienie daje również Powiatowi Kołobrzeskiemu możliwość aplikowania o środki zewnętrzne z Unii Europejskiej.

Wybrzeże bałtyckie kryje na dnie wiele różnych niespodzianek ciekawych dla archeologów, które trzeba eksponować i zabezpieczać. Każde znalezisko wzbogaca dany teren, podnosząc tym samym jego atrakcyjność.

Spotkanie zakończyło się konferencją prasową z udziałem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego oraz Wicedyrektora Wydziału Historii Instytutu Archeologii UW dr. Radosławem Karasiewiczem-Szczypiorskim, którzy zadeklarowali podpisanie porozumienia w ciągu kilku najbliższych tygodni.

  • Obraz 001
  • Obraz 004
  • Obraz 006
  • Obraz 011

 

informacja i zdjęcia: Lidia Markowska
przygotowała i zamiesciła: Marta Ernestowicz
Wydział Inwestycji i Rozwoju, 27.06.2013 r.