Europejski sukces Tymoteusza Basaka

dsc00724W dniach 25 - 28 kwietnia 2012 r. uczeń pierwszej klasy I LO im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, Tymoteusz Basak wywalczył II miejsce w europejskim finale konkursu chemicznego EChemTest w Mediolanie.

Tymoteusz Basak, wraz ze swoją nauczycielką chemii, Panią Anną Bańkowską, udał się do Mediolanu, by tam na europejskim finale konkursu chemicznego EChemTest, organizowanego przez ECTNA (European Chemistry Thematic Network Association) zdobyć II miejsce. Etap krajowy konkursu odbył się we wrześniu w trakcie trwania I Forum Młodych Chemików na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wówczas Tymoteusz zajął drugie miejsce, dzięki czemu miał zaszczyt reprezentować Polskę w finale europejskim. Odbył się on podczas dorocznych spotkań chemicznych EC2E2N (European Chemistry and Chemical Engineering Education Network) w Mediolanie. Na finale spotkali się zwycięzcy etapów krajowych z całego kontynentu. Zawodnicy rozwiązywali test w języku narodowym. Do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko czterech uczniów: dwóch z Polski, jeden z Finlandii i jeden z Grecji. Finałowy test rozwiązywany był w języku angielskim. Reprezentujący Polskę Damian Antoniak, tegoroczny maturzysta i laureat Olimpiady Chemicznej, absolwent liceum im. Ks. J. Poniatowskiego w Warszawie zajął I miejsce, a Tymoteusz Basak zajął drugie miejsce, uzyskując certyfikat europejski. Młody chemik udowodnił, że specjalizując się w konkretnej dziedzinie nauki, polski uczeń może z powodzeniem rywalizować z rówieśnikami w Europie. Oprócz wyróżnienia naukowego, wyjazd do Mediolanu dla ucznia i jego nauczycielki był także nagrodą za ciężką codzienną pracę.

Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski serdecznie gratuluje wielkiego osiągnięcia Tymoteuszowi i życzy kolejnych sukcesów!