Rondo przy skrzyżowaniu Reymonta, Zdrojowej i Solnej

obraz 016Zgodnie z zapowiedziami poczynionymi w listopadzie, Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski kontynuuje procedurę, by przy skrzyżowaniu ulic Reymonta, Zdrojowej i Solnej powstało rondo.

4 listopada 2013 roku na spotkaniu Zespołu zadaniowego ds. rozpatrywania wniosków z zakresu zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych, działającego przy Staroście Kołobrzeskim Tomaszu Tamborskim, zespół przedyskutował propozycję zmiany organizacji ruchu przygotowaną i zgłoszoną przez samego Starostę, aby wprowadzić ruch okrężny na skrzyżowaniu ulic: Reymonta, Zdrojowej i Solnej. Wniosek Starosty był podyktowany problemem korkowania się tego skrzyżowania zwłaszcza w okresie letnim oraz bezpieczeństwem pieszych. Zespół zaopiniował pozytywnie rozwiązanie, aby we wskazanym miejscu powstało rondo.

Kolejnym etapem poczynionym przez Starostę Tomasza Tamborskiego było sporządzenie projektu i wstępnego kosztorysu w tym zakresie, który opiewa na kwotę 110.000 złotych. Dalszym działaniem podjętym przez Zarząd Powiatu w dniu dzisiejszym, jest zwrócenie się z prośbą do Prezydenta Miasta o współfinansowanie inwestycji.

 

 obraz 016

 

mapa rondo zdrojowa solna reymonta


 

informacja i zdjęcia: Marlena Wachowska,
Rzecznik Prasowy Starosty Kołobrzeskiego, 13.12.2013 r.

 

Zespół w składzie:

  1. Tomasz Tamborski - Starosta Kołobrzeski

  2. Mirosław Tessikowski - Wicestarosta Kołobrzeski

  3. Jerzy Wąsik - Naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowych w Kołobrzegu

  4. Marcin Beńko - Zastępca Naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowych w Kołobrzegu

  5. Piotr Lewandowski - Przewodniczący Komisji Komunalnej Rady Miasta Kołobrzeg

  6. Mirosław Kędziorski - Straż Miejska w Kołobrzegu

  7. Wiesław Byczkowiak - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

  8. Karol Królikowski - Naczelnik Wydziału Komunalnego w Urzędzie Miasta Kołobrzeg

  9. Czesław Malinowski - Zarząd Dróg Powiatowych w Kołobrzegu

  10. Adrian Andrzejewski - Podinspektor w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowych w Kołobrzegu

 

W dniu 04 listopada 2013 r. obyło się posiedzenie zespołu zadaniowego do spraw rozpatrywania wniosków z zakresu zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych, który rozpatrzył następujące wnioski:

  1. Po zapoznaniu się z wnioskiem Pana Józefa Piwowarczyka w sprawie oznakowania poziomego na ulicy Błękitnej i Tęczowej w Kołobrzegu zespół wnosi o zajęcie stanowiska i przedłożenie na piśmie opinii Urzędu Miasta Kołobrzeg w tej sprawie.

  2. Wniosek Rady Osiedla nr 4 w sprawie poprawy bezpieczeństwa dla pieszych na ul. Starynowskiej w Kołobrzegu (przy sklepie Sano) został rozpatrzony pozytywnie i Zarząd Dróg Powiatowych w Kołobrzegu wykona linie wibracyjne przed przejściem dla pieszych oraz rozważy montaż balustrad dla pieszych.

  3. Wniosek Pana Janusza Tomaszewskiego w sprawie zamknięcia ruchu drogowego na ul. Giełdowej na odcinku Placu Ratuszowego do ul. E. Gierczak zespół rozpatrzył negatywnie z uwagi, iż nie ma możliwości zamknięcia tego odcinka drogi gdyż wyprowadza on ruch samochodowy z centrum miasta i stanowi główny dojazd do ul. Budowlanej w Kołobrzegu.

  4. Wniosek Pana Roberta Dziemby w sprawie oznakowania przejazdu w ciągu ścieżki rowerowej na ul. Myśliwskiej przy skrzyżowaniu z ul. Złotą w Kołobrzegu został rozpatrzony pozytywnie.

  5. Wniosek Pana Wiesława Albińskiego w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Łopuskiego w Kołobrzegu na zatoce przed głównym wejściem do szpitala, zespół uznał za zasadny. Zarządca drogi sporządzi projekt zmiany organizacji ruchu, w który będzie przewidywał wymalowanie kopert dla TAXI oraz demontaż znaku B-2 z tabliczką i zamontowanie znaku B-36 z tabliczką o treści „Nie dotyczy wsiadających i wysiadających”.

  6. Propozycja zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Portowej, ul. Solnej i ul. Wojska Polskiego w Kołobrzegu przez montaż sygnalizacji świetlnej na tą chwilę jest niezasadny gdyż aktualnie trwa budowa drogi dojazdowej do portu Kołobrzegu – Etap I i wykonanie tego zadania powinno odciążyć to skrzyżowanie. Wniosek będzie rozpatrzony po wykonaniu ww. inwestycji.

  7. Wniosek dotyczący poprawy widoczności na skrzyżowaniu ul. Lotniczej z ul. Łopuskiego w Kołobrzegu rozpatrzono pozytywnie, należy zamontować lustro drogowe oraz wystąpić o zgodę na wycinkę żywopłotu.

  8. Wniosek w sprawie przesunięcia przystanku autobusowego na ul. Szpitalnej w Kołobrzegu zespół zaopiniował negatywnie gdyż parametry techniczne drogi nie pozwalają na wykonanie zatoki autobusowej natomiast Urząd Miasta Kołobrzeg podczas wykonywania dokumentacji na przebudowę tej drogi poprawi bezpieczeństwo.

  9. Wniosek dotyczący wykorzystania wyłączonego z ruchu pasa na ul. 6 Dywizji Piechoty w Kołobrzegu zespół rozpatrzył negatywnie z uwagi na bezpieczeństwo osób wyjeżdżających z przyległych posesji nie należy zmieniać istniejącej organizacji ruchu.

  10. Wykonanie ciągu pieszego-rowerowego na ul. Mazowieckiej w Kołobrzegu zespół zadaniowy zaopiniował negatywnie. Obecne parametry chodnika nie pozwalają na wyznaczenie takiego ciągu. Zarządca drogi winien w przyszłości wykonać ścieżkę rowerową.

  11. Wniosek w sprawie ograniczenie tonażu na ul. Wolności zespół uznał za zasadny. Ustawienie ograniczenia tonażu może nastąpić dopiero po przekierowaniu ruchu ciężarowego na nowo wybudowaną drogę dojazdową do portu. Aktualnie Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu wraz z Zachodniopomorskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Koszalinie oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Kołobrzegu przystępuje do opracowania organizacji ruchu, która po wprowadzeniu przez ZZDW umożliwi wyłączenie z ruchu ciężarowego ul. Wolności w Kołobrzegu.

  12. Wniosek w sprawie zmiana organizacji ruchu polegającej na wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na ul. Armii Krajowej od ul. Łopuskiego do ul. Wąskiej w Kołobrzegu zespół zaopiniował negatywnie. Aktualna organizacja ruchu ma na celu ujednolicenie kierunków przejazdu i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poprawę przepustowości na drodze.

  13. Wniosek dotyczący wyznaczenia przejścia dla pieszych na ul. Kossaka w Kołobrzegu zespół zaopiniował pozytywnie, zarządca drogi sporządzi projekt organizacji ruchu i przedłoży go do zatwierdzenia do Starosty Kołobrzeskiego.

  14. Wniosek w sprawie wykonania wzbudzanej sygnalizacji świetlnej na ul. Kamiennej w Kołobrzegu zespół zaopiniował negatywnie gdyż istniejąca sygnalizacja jest połączona i skoordynowana z sygnalizacjami świetlnymi, które są na następnych skrzyżowaniach wzdłuż tej drogi i wprowadzenie sygnalizacji wzbudzanej skomplikuje jedynie przejazd przez drogę wojewódzką.

  15. Wniosek Jerzego Romanowskiego w sprawie wyznaczenia przejazdu rowerowego od ul. Artyleryjskiej do ul. Św. Macieja przez ul. Mazowiecką w Kołobrzegu zespół rozpatrzył pozytywnie. Zarządca drogi winien wykonać połączenie ścieżki rowerowej. Drugi punkt wniosku dotyczący wyznaczenia przejazdu dla rowerów na wszystkich przejściach na rondzie przy ul. Jedności Narodowej, ul. Solnej i Żurawiej w Kołobrzegu zespół rozpatrzył negatywnie. Przejazd dla rowerów wyznacza się w ciągu istniejących ścieżek rowerowych, nie wyznacza się przejazdu ze ścieżki na chodnik. Przejazd rowerowy na skrzyżowaniu ul. Jedności Narodowej z ul. Solną jest wyznaczony prawidłowo.

  16. Wniosek Pani Mileny Derlikiewicz dotyczy ul. Bolesława Krzywoustego która jest drogą kategorii wojewódzkiej, i wniosek ten zostanie przekazany do ZZDW w Koszalinie w celu dokonania analizy projektowanych rozwiązań.

  17. Wniosek Małogorzaty Łabędź – Figurskiej w sprawie automatycznego pomiaru prędkości na odcinku Korzystno – Kołobrzeg zespół uważa za zasadny. Zarząd Dróg Powiatowych w Kołobrzegu po uzgodnieniu z Komenda Powiatową Policji w Kołobrzegu oraz Strażą Miejską w Kołobrzegu ustawi oznakowanie informujące o pomiarze prędkości.

  18. Wniosek Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Schroniska dla Zwierząt w Kołobrzegu „REKS” został przez zespół zaopiniowany negatywnie. Przepisy nie przewidują wydawania zgody na niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych.

  19. Wniosek Urzędu Miasta Kołobrzeg w sprawie czasowej organizacji ruchu na zakaz skrętu z ul. Łopuskiego w Kołobrzegu w ul. Szpitalną zespół uważa za niezasadny. Podczas spotkania omówiono sytuację na skrzyżowaniu ul. Łopuskiego z ul. Szpitalną oraz ul. Łopuskiego z ul. Dworcową w Kołobrzegu gdzie takiego ograniczenia się nie wprowadza – ograniczenie to znacznie utrudni poruszanie się kierowców po mieście. Urząd Miasta Kołobrzeg powinien jeszcze raz przeanalizować istniejącą i projektowaną organizację ruchu po czym uzyskać pozytywną opinię Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu i przedłożyć projekt do zatwierdzenia.