Ferie z Muzeum po raz piąty

logo muzeumStarosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Paweł Pawłowski zapraszają młodzież z Powiatu Kołobrzeskiego do wzięcia udziału w "Feriach z historią 2013".

Na czas zimowych wakacji Muzeum Oręża Polskiego przygotowało specjalny program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Bogaty pakiet edukacyjny obejmuje zajęcia, warsztaty i wycieczki tematyczne. Czas wolny od nauki można spędzić atrakcyjnie, poprzez spotkania w Muzeum, które przybliżą i poszerzą wiedzę o historii miasta i regionu, historii wojskowości oraz archeologii.

Zajęcia trwają przez dwa tygodnie ferii zimowych od 28 stycznia 2013 r. do 8 lutego 2013 r. (od poniedziałku do piątku).

PROGRAM:

  • 28 stycznia – poniedziałek  oraz  29 stycznia - wtorek

MÓWIĄ WIEKI - WARSZTATY CERAMICZNE

Glina jest surowcem z pozoru nieciekawym, często przypomina wyglądem błoto, jednak pod wpływem ludzkich rąk zmienia się w przyjazne i wdzięczne tworzywo. Uczestnicy podczas warsztatów zdobędą wiedzę z zakresu modelowania ceramiki, technik dekoracyjnych, mas ceramicznych oraz wypalania gliny. Będzie to znakomita okazja by na podstawie eksponatów  z naszego Muzeum stworzyć ich repliki ceramiczne.

Prowadzenie zajęć: Pani Barbara Bałabuch - Bałtyckie Stowarzyszenie "Sieciarnia".

Czas trwania warsztatów: poniedziałek i wtorek od  10.00 do 14.00

Miejsce: Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13 - sala plafonowa

 

  • 30 stycznia - środa

MUZEUM ZAPRASZA

Zajęcia edukacyjne na wystawach głównych i czasowych

Tajemnice spod pancerza  - Dwie myśli techniczne, dwa super czołgi:  Panzer IV kontra T- 34. Ciekawostki konstrukcyjne, czyli pancerz, układ jezdny, silnik, układ napędowy. Nowe rozwiązania, które pioniersko pojawiły się w wyżej wymienionych czołgach.

Lepszy mundur, czy zbroja? Od wojownika do żołnierza - jak na przestrzeni wieków zmieniał się strój ochronny. Będzie można przymierzyć mundury, czapki, hełmy, hełmofony.

Złota rączka na okręcie - Czym się zajmuje bosman na okręcie? Próba sił w zrobieniu węzłów - czyli rozmaite sposoby zawiązywania liny oraz łączenia jej z osprzętem jednostki pływającej lub innymi linami.

Historia rycerstwa i średniowieczne ideały - kim był rycerz i czy łatwo można było nim zostać? Czy rycerstwo posiadało swoje ideały lub kodeksy postępowania?

Prowadzenie zajęć: pracownicy Muzeum Oręża Polskiego - Barbara Skomiał, dr Jakub Ciechanowski,  Piotr Leszmann, Barbara Skomiał, Henryk Sobieraj

Czas trwania zajęć od 10.00 do 14.00

Miejsce: Oddział Dzieje Oręża Polskiego, ul. ppor E. Gierczak 5

 

  • 31 stycznia   - czwartek

FABRYKA BOMB..EK

Wycieczka do fabryki bombek, gdzie będzie można zapoznać się z procesem  powstawania ozdób choinkowych. Uczestnicy wezmą  udział w warsztatach  zajęciowych, gdzie nauczą się malowania bombek, wykonywania różnych okolicznościowych ozdób i dowiedzą się o tradycjach Bożonarodzeniowych. Wycieczka do Fabryki Bombek "Testpol" w Polanowie

Czas trwania wycieczki od 9.00 do 15.00

Miejsce: Fabryka Bombek Michał Kułaga, Nacław 14 c

 

  • 1 luty – piątek

JAK POWSTAJE PAPIER

Warsztaty zajęciowe podczas których uczestnicy poznają historię papieru. Dowiedzą się jak powstaje papier. Samodzielnie wykonają pulpę papierową. Poznają  tajniki pisania gęsim piórem i stalówką, wykonają pieczęcie lakowe. Na koniec zapoznani zostaną  z technikami zdobienia papieru.

Prowadzenie warsztatów - "Pomysłowa Fabryka", Tomasz Pietruszyński (www.pomyslowafabryka.pl)

Czas trwania warsztatów od 10.00 do 14.00

Miejsce: Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13 - sala plafonowa

 

  • 4 luty - poniedziałek

MÓWIĄ WIEKI

Wykład interaktywny wprowadzający w tło historyczne i warsztaty tematyczne połączone z zabawą. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe aspekty życia, kulturę materialną i duchową (wiara, tradycje, zwyczaje). Dawne rzemiosła: garncarstwo, tkactwo, zdobnictwo, kowalstwo. Podczas warsztatów uczestnicy pod czujnym okiem prowadzących wykonują za pomocą prostych narzędzi różne przedmioty.

Prowadzenie warsztatów - Towarzystwo Przyjaciół Muzeum oraz  Szkolny Klub "Historyczni Detektywi" - grupa Słowian działająca przy Szkole Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu: Barbara Hordyjewska, Lilianna Michalska, Jarosław Bogusławski.

Czas trwania warsztatów od 10.00 do 14.00

Miejsce: Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13 - sala plafonowa

 

  • 5 luty  - wtorek

TAJEMNICE CODZIENNOŚCI

Spotykamy się z tym codziennie, słyszymy, wydają się nam takie naturalne. Miejsca na wyciągnięcie ręki, wszyscy je znamy ale czy na pewno. Złożymy wizytę w schronisku dla bezdomnych zwierząt, w Straży Pożarnej oraz w kołobrzeskiej stoczni.

Czas trwania zajęć od 10.00 do 14.00

Miejsce: Schronisko dla bezdomnych zwierząt " Reks", ul. VI Dywizji Piechoty 60; Powiatowa Komenda Straży Pożarnej, ul. Żurawia 12b; Stocznia " Parsęta", ul. Stoczniowa 14a

 

  • 6 luty  - środa

MORSKI KOŁOBRZEG

Warsztaty na terenie Reduty Solnej, to możliwość zapoznania się z obyczajami  morskimi na przestrzeni wieków i z różnych stron świata, panującymi na   statkach i okrętach. W drugiej części warsztatów odbędzie się zimowy biwak,  a w nim musztra, służba na warcie itp.

Prowadzenie warsztatów „Piracka Przygoda” Tadeusz Waśko

Czas trwania od 10.00 do 15.00

Miejsce: Reduta Solna, ul. Szyprów 1

 

  • 7 luty  - czwartek

OD MYŚLI DO DZIEŁA

Jedną z większych przyjemności obcowania ze sztuką jest możliwość wejścia do  pracowni artysty i podpatrywanie kulis tworzenia dzieła, poznanie warsztatu i całej atmosfery towarzyszącej kreacji artystycznej. Będziemy z wizytą w  pracowni Romualda Wiśniewskiego, który pracuje twórczo w dziedzinie  rzeźby w brązie, kamieniu, ceramice i drewnie. Rzeźby wykonane przez Pana Romualda możemy oglądać w wielu miejscach w Kołobrzegu.

Prowadzenie warsztatów:  Romuald Wiśniewski

Czas trwania od 10.00 do 14.00

Miejsce: Pracownia rzeźbiarska artysty, Kamica 4

 

  • 8 luty  - piątek

ZIELONA WYSPA WOLIN

Jednodniowa wycieczka na największą wyspę naszego kraju.  Poznamy jej historię i przyrodę. Fortyfikacje Białej Góry i Fortu Wschodniego w Świnoujściu to miejsca terenowych zajęć edukacyjnych zakończonych wojskową musztrą. Celem podróży jest zapoznanie uczestników z historią regionu. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach (www.wolinpn.pl), pracowników Muzeum Obrony Wybrzeża (www.fort-gerharda.pl)

Czas trwania wycieczki od 8.00 do 18.00

Miejsce: Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, ul. Niepodległości 3a; Muzeum Obrony Wybrzeża - Fort Gerharda, ul. Bunkrowa 2

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Program Ferii z Historią przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (wiek od 9 lat) i gimnazjalnych, zarówno dla odbiorcy indywidualnego, jak również dla grup zorganizowanych.

Udział w zajęciach jest odpłatny:

- 140 zł / osoba za 2 tygodnie zajęć

- 70 zł/osoba  za 1 tydzień zajęć

Koszty obejmują: wstępy do muzeów, koszty warsztatów edukacyjnych, opiekę pracowników muzeum, ubezpieczenie podróży, transport, poczęstunek.

W trakcie zajęć Muzeum zapewnia wszystkim uczestnikom opiekę i materiały edukacyjne. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników Muzeum oraz zewnętrznych edukatorów. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o wcześniejsze zapisy.


ZEBRANIE ORGANIZACYJNE

dla uczestników ferii z historią wraz z rodzicami odbędzie się 26 stycznia (sobota) o godz. 12.00 w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Armii Krajowej 13 (sala plafonowa).

Koordynator Ferii z Historią:

Piotr Leszmann - asystent muzealny -  Dział Edukacji Muzeum Oręża Polskiego

tel. 94 352 52 53 wew. 14 (pn-pt - w godzinach 8.00- 16.00)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ferie z historią są realizowane przy pomocy finansowej Gminy Miasto Kołobrzeg oraz Powiatu Kołobrzeskiego.

Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski zachęca młodzież do wzięcia udziału w Muzealnych "Feriach z historią".

ferielogo

 


 

zdjęcia i informacja: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu,
zamieściła i przygotowała: Marta Ernestowicz
Wydział Inwestycji i Rozwoju, 11.01.2013 r.